Jdi na obsah Jdi na menu
 


6. Transport, improvizovaná 1. pomoc

21. 12. 2007
6. Transport, improvizovaná první pomoc

Transport = odsun poraněných provádíme u závažných poranění pouze v případě, kdy místo, kde došlo k poranění není dosažitelné pro RZP nebo pokud se tím urychlí přesun poraněného do nemocnice. Neošetřené poraněné odsunujeme(vyprošťujeme) pouze v nouzi (např. při požáru nebo v nedýchatelném prostředí). Způsob transportu musí vždy odpovídat poranění a stavu pacienta, ale i našim silám a prostředkům.

06_rautek.jpg, 4 kB

VYPROŠŤOVÁNÍ: k vyprošťování člověka v bezvědomí z dopravního prostředku třeba při autonehodě používáme Rautekův manévr - své horní končetiny vsuneme do obou podpaží postiženého a držíme jej za zápěstí a předloktí pokrčené horní končetiny. Tělo poraněného máme navaleno na svém trupu a jedné dolní končetině a krátkými kroky druhou dolní končetinou couváme od místa neštěstí.


!!! Pokud zjistíme poranění páteře a nehrozí nebezpečí výbuchu apod. radši postiženého nevytahujeme!!!

Transport jedním zachráncem

06_doprovod.jpg, 5 kB

DOPROVOD nebo také "živá berla" je nejméně namáhavý způsob. Stojíme vedle zdravé strany poraněného a jeho bližší horní končetinu si položíme kolem krku a uchopíme ji za zápěstí svou vzdálenější rukou. Druhou rukou přidržujeme poraněného kolem pasu. Tento způsob používáme při lehčích poraněních horních končetin, při ranách na lýtku a noze, případně malých ranách na hlavě.

ODNESENÍ raněného v náručí- zvládneme na krátkou vzdálenost a pokud je poraněný lehčí než zachránce.

Odnesení NA ZÁDECH, kdy raněného držíme za stehna a on nás kolem ramen.

06_jelen.jpg, 6 kB

Odnesení NA JELENA je jeden z těžších způsobů a je třeba ho nejdříve nacvičit na figurantovi. Postavíme se proti figurantovi. Uchopíme svou pravou rukou levé zápěstí poraněného, pak se předkloníme tak, abychom své rameno dostali do rozkroku poraněného a tahem za zápěstí dostaneme trup poraněného na svá ramena. Pak se můžeme pomalu narovnat.

Transport dvěma zachránci06_stolicka.jpg, 6 kB

STOLIČKA - oba zachránci spojí svoje ruce pod stehny postiženého buď uchopením za zápěstí nebo pokrčenými prsty (drápky) případně pomocí šátku stočeného do kruhu. Bližšíma rukama se uchopí navzájem kolem ramen. Tím jsou zajištěna záda poraněného. Existuje mnoho modifikací stoličky, tato je ale nejvhodnější, protože zajišťuje poraněného např. při náhlé změně stavu.

"ZA SEBOU"- využívá Rautekův manévr. Pomocí něj uchopí silnější zachránce horní polovinu těla poraněného. Poraněná dolní končetina postiženého je položena přes zdravou. Druhý zachránce uchopí dolní končetiny poraněného za bérce.

Transport na nosítkách

Pokud nemáme zdravotnická nosítka, můžeme je improvizovaně vyrobit ze dvou tyčí (klacků) a deky nebo několika bund. Takováto nosítka je ale dobré vyzkoušet na zdravé osobě s přibližně stejnou hmotností, jakou má poraněný.

Nezapomeňte:

>>> nakládání i nesení nosítek velí vždy zachránce u hlavy poraněného
>>> postižený se na nosítkách nese vždy nohama dopředu s výjimkou stoupání do schodů a do svahu.
>>> při zvedání raněného klečíme pouze na jednom koleně, nikdy na obou
>>> nezapomeneme zajistit poraněnému dekou optimální tepelný komfort
>>> nakládání na nosítka vyžaduje rovněž nácvik 06_navaleni.jpg, 12 kB

Nakládání NAVALENÍM provádíme tak, že 3 nebo 4 zachránci uchopí poraněného a navalí na bok obličejem k sobě. Zbývající zachránce přiloží nosítka z zádům poraněného a pomalu je sklápí do vodorovné polohy.

Při nakládání PODSUNUTÍM se tři zachránci obkročmo postaví nad poraněného. 06_podsunuti.jpg, 16 kB Čtvrtý zachránce si připraví nosítka tak, aby stála za hlavou poraněného v prodloužené ose jeho těla. Tři zachránci na povel zvednou poraněného (první musí zajišťovat jeho hlavu) a čtvrtý podsune nosítka pod raněného.


Při nakládání VE STABILIZOVANÉ POLOZE (RAUTEKOVĚ ZOTAVOVACÍ POLOZE) drží první zachránce poraněného za bérec pokrčené dolní končetiny, druhý podsune 06_nakl_ve_stabilce.jpg, 
15 kB své ruce pod pánev poraněného a uchopí jeho obě ramena. Vždy jedna noha krajních zachránců musí být mezi žerděmi nosítek. Na ni přenesou při zvedání poraněného svoji váhu.autor: Roman Kéval

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář