18. Alergické reakce, utonutí, ušknutí a úraz elektrickým proudem
18. Alergické reakce, utonutí, ušknutí a úraz elektrickým proudem |
Alergie je jakási přecitlivělost organismu na určitou látku - alergen. Tím nejčastěji bývá pyl, peří, srst, prach, některé léky či potraviny. V odborné literatuře je alergen definován jako látka bílkovinné povahy schopná u predisponovaných (náchylnějších) osob vyvolat alergickou reakci. Do těla mohou vnikat několikerým způsobem - inhalační cestou (časté), zažívacím ústrojím (polknutí) nebo samotným kontaktem s kůží.
Existuje několik typů alergických reakcí z hlediska průběhu, z nichž nejčastější jsou:
- časná
- oddálená - vznik během krátké doby (několik minut od střetu s alergenem), většinou senná rýma, astma, kopřivka…
- vznik mezi 24. - 72. hodinou od střetu s alergenem, např.: kontaktní ekzém
Příznaky: zarudnutí kůže, rýma, otoky, svědění (na sliznicích a na kůži).
Výše uvedené příznaky jsou vcelku normálními projevy al. reakcí, které nemají na běžnou funkčnost člověka nějak zásadní vliv.
Pro život mnohem závažnější je akutní stav vznikající v důsledku přecitlivělosti k některým cizorodým látkám, tzv.: anafylaktický šok. Může být vyvolán dokonce během několika sekund. Příčinou anaf. šoku může být opakované injekční podání některých medikamentů (penicilinu, antiséra) nebo bodnutí hmyzem.
Příznaky: těžká dušnost, oběhové selhání s charakterem šoku, pokles krevního tlaku, otok obličeje, zvracení, zrychlený tep, mravenčení v končetinách…
První pomoc:
- Tento stav vyžaduje pohotové jednání - vyhledání rychlé lékařské pomoci.
- Protišoková opatření, neustálý přísun kyslíku (Rautekova stabilizovaná poloha)
- V případě bezvědomí a zástavy - zahájení resuscitace. Pokud má s sebou postižený potřebný lék (např.: Zodac, Zyrtec), a je při vědomí, měl by okamžitě rozkousat 1-2 tablety.
Poznámka: Jestliže pacient o svém onemocnění ví, neměl by zapomínat na neustálé nošení léků s sebou!
Jen za poslední rok utonulo v ČR zhruba 250 osob. Kdyby lidé zbytečně nepřeceňovali své síly, toto číslo by nemuselo nabývat takovýchto hodnot.
Při tonutí mohou nastat 2 případy:
- Suché tonutí
- Vlhké tonutí
V obou možnostech může během několika minut dojít k zástavě krevního oběhu!
Příznaky: dušení nebo nepravidelné dýchání, ztráta vědomí, zmodrání, křeče, podchlazení, plicní otok (vykašlávání narůžovělé zpěněné tekutiny)
První pomoc:
- Nachází-li se postižený ve vodě v bezvědomí, obecně se doporučuje, zvednout mu hrudník nad úroveň hlavy, aby se zabránilo případnému vdechnutí vlastních zvratků.
- Celková prohlídka (kontrola tepu, dechu, popř. odstranění cizích předmětů) a uvolnění dýchacích cest.
- Pokud to stav vyžaduje- zahájení resuscitace podle pravidla ABC (Airways, Breathing, Circulation) a uložení do Rautekovy zotavovací polohy.
- Do příjezdu RZS kontrolujeme základní životní funkce a dotyčný by měl být neustále udržován v teple (možnost podchlazení)
Poznámka: Jedině dobrý plavec se může pokusit o záchranu tonoucího člověka přímo ve vodě. V opačném případě by mohl postižený špatného plavce stáhnout s sebou! Pokud si dotyčný do vody netroufá, může eventuálně podat nějaký dlouhý předmět, kterého se tonoucí bude moci chytit.
V našich klimatických podmínkách není zdaleka tak vysoké riziko uštknutí jedovatým hadem, než jak je tomu v jiných krajích. V úvahu připadá jediná zmije vyskytující se na skalách, ve vysoké trávě, v lesích, na mýtinách apod. Pokud však k nepříjemné situaci dojde, je dobré vědět, jak správně postupovat.
Příznaky:Na povrchu těla zůstávají dvě menší krvácející ranky, které mají tendenci otékat a modrat. Dále: nevolnost, zvracení, slinění, nadměrné pocení, poruchy vidění, obtížné dýchání, příznaky šoku, možná ztráta vědomí…
První pomoc:
- Člověk napadený jedovatým hadem by se měl co nejméně pohybovat - doporučuje se poloha vleže naznak s podloženou hlavou.
- Postižená část se musí znehybnit a nezvedat.
- Rána by měla být dezinfikována a neustále chlazena (např.: igelitový sáček s vodou a ledem, popřípadě velký obklad).
- V případě ztráty vědomí: zajištění průchodnosti dých. cest => resuscitace => Rautekova zotavovací poloha.
- Zajištění odborné zdravotnické pomoci.
Poznámka:Smyslem je zpomalit vstřebávání jedu, se kterým si pak tělo dokáže poradit samo. Transport do nemocnice je vhodný, pokud příliš nerozpumpuje krevní oběh.
Úrazy elektrickým proudem patří obecně k závažným poraněním celého organismu, při nichž může dojít i ke smrti dotyčné osoby. Následné poškození je přímoúměrné délce a intenzitě působení el. proudu. Vše také může záviset na cestě, kterou proud absolvuje (je-li zasaženo srdce apod.). K nejčastějším následkům působení patří bezvědomí, popáleniny, zástava krevního oběhu. Nejrozsáhlejší a nejtěžší popáleniny se však vyskytují v místě vstupu a výstupu el. proudu. Základní pravidlo platící u všech úrazů způsobených el. proudem je: NIKDY SE POSTIŽENÉHO NEDOTÝKÁME HOLÝMA RUKAMA!
Rozlišujeme poranění nízkým a vysokým napětím:
- nízkým napětím
- vysokým napětím - napětí od 30V výše může být pro organismus nebezpečný a již 110V může zabíjet; 80 % všech úrazů el. proudem je způsobeno nízkým napětím; z toho 3% jsou zranění smrtelná
- vyšší než 1000V; hrubé změny ve tkáních, účinek krátký, postižený se může probudit; smrt často až po hodinách (ledvinným nebo srdečním selháním, přímým poúrazovým šokem); 30% smrtelných úrazů
Příznaky: dušení, zápach po spálené tkáni, obličej fialový nebo popelavě bledý, zástava dýchání a oběhu, hluboké popáleniny, příznaky šoku
První pomoc:
- V tomto případě je stěžejním úkonem urychlené přerušení kontaktu těla postiženého se zdrojem proudu. K oddělení se dá použít kterýkoliv nevodivý předmět (suché dřevo, boty, oděv...)
- Odstranění postiženého z dosahu vodiče
- Ošetření popálenin
- Protišoková opatření
- Při stavu v bezvědomí by se mělo zajistit uvolnění dýchacích cest, následná resuscitace podle pravidla ABC, uložení do Rautekovy zotavovací polohy
- Zajištění zdravotnické pomoci
Poznámka: Při poranění vysokým napětím je výše doporučené přerušení proudu velice riskantní. Obecně platí, že pokud je zraněný ve vzdálenosti menší než cca 20 metrů od zdroje nebezpečí, v žádném případě by se zachránce neměl pokoušet o přiblížení. Měl by zavolat policii a žádat okamžité přerušení přívodu proudu do konkrétního místa. Pokud by se tak stalo, a dané místo by již nebylo nebezpečné, mohl by poskytnout první pomoc postiženému a čekat do příjezdu záchranné lékařské služby.
autor: Veronika Stroupková
korektura: Katka Bálková
dobre ale neco u toho chybi
(benesova, 6. 4. 2009 16:32)