13. Zlomeniny
13. Zlomeniny |
Zlomenina (fraktura) je zlomená nebo prasklá kost. Zlomeniny vznikají působením hrubé síly na kost a nepřirozeným pohybem končetiny. Zlomení kosti obvykle vyžaduje velkou sílu, ale starší kosti se lámou lehce. Mladé kosti jsou naopak pružné a mohou se naštípnout, nebo prasknout.
Všechny zlomeniny vyžadují pečlivé a jemné zacházení, abychom nevhodným pohybem nezpůsobili další poranění okolních tkání.
Vznik:
- působením přímé síly – kost se zlomí přímo v místě působení síly ( např. silný úder, který způsobí zlomeninu přímo v místě působení)
- působením nepřímé síly – dochází ke zlomenině kosti v místě, které je od místa úderu vzdáleno ( např. při pádu na napjatou ruku se síla může přenést po celé horní končetině a může způsobit až zlomeninu klíční kosti)
Druhy zlomenin:
- zavřené zlomeniny – není porušena kůže a tkáň nad zlomenou kostí, mohou však být poškozeny okolní svaly a krevní cévy s následným otokem postižené části.
- otevřené zlomeniny – kůže nad zlomenou kostí je porušena. Kosti jsou v bezprostředním kontaktu s povrchem těla a okolním prostředím. Krvácení je viditelné a v místě rány hrozí nebezpečí infekce. Otevřené zlomeniny se nikdy nedotýkáme!!!
Příznaky:
- zlomení nebo prasknutí kosti může postižený cítit nebo slyšet
- v místě zlomeniny nebo v jejím okolí je cítit bolest, která se pohybem zvětšuje
- postiženou částí nelze vůbec pohybovat, nebo jen s velkými obtížemi
- objevuje se zde citlivost i na malý tlak
- otok postižené části s následnou modřinou
- deformace v místě zlomeniny ( zkrácení končetiny, pokřivení) viditelná zejména u zlomenin končetin
- tření úlomků kosti o sebe – tzv. krepitace
- subjektivní a objektivní příznaky šoku. Lze je očekávat zejména u zlomenin pánve a stehenní kosti.
Obecná první pomoc:
- Postiženého ošetřujeme na místě nehody, musíme-li postiženého odsunout (nebezpečí ohně, padajících trosek), zlomenou končetinu vždy podporujeme a pohybujeme s ní co nejšetrněji, abychom mu nezpůsobili další zranění a ušetřili ho bolesti.
- Zlomeninu znehybňujeme vždy přes 2 okolní klouby!!! Např. u zlomeniny bérce musíme znehybnit kotník a koleno.
- Zlomené kosti znehybňujeme dlahami, pokud nemáme po ruce dlahy, můžeme použít jako dlahu vlastní tělo ( např. zlomenou dolní končetinu zafixujeme k druhé zdravé končetině). Horní končetiny znehybňujeme pomocí šátkových závěsů-viz obr.
- Místa, kde se končetina stýká s dlahou (klouby-koleno, kotník) vypodkládáme.
- Dlahu připevňujeme tak, aby nemohlo docházet k pohybům poraněné končetiny. Musíme pamatovat i na to, že stažení by nemělo být tak pevné, aby zabránilo průtoku krve končetinou, proto pravidelně kontrolujte, zda je oběh v končetinách zachován.
- Po znehybnění podle možností poraněnou končetinu zvedněte, zmenší se tak krvácení a otok.
Obr. Znehybnění horní končetiny
Obr. Znehybnění dolní končetiny
První pomoc:
- Na ránu a její okolí přiložíme sterilní krytí.
- V okolí rány uděláme tzv. ohrádku ( to znamená že okolí rány vypodložíme např. obvazem atd. tak aby se nedotýkal rány a přesahoval ji. a to proto, aby při obvazování rány nedošlo k dotyku se zlomenou vyčnívající kostí a nedošlo tak k druhotnému poranění nebo ke komplikacím poranění).
- Sterilní krytí i s ohrádkou obvážeme tak, aby pevně drželo (nejlépe šátkem – minimální manipulace s danou končetinou)
- Znehybníme postiženou část, tak jak je uvedeno obecně u zlomenin.
Poranění, která vedou k poškození svalů, kloubů, nebo kloubních vazů zpevňujících klouby, bývají častá a bolestivá. Vykloubení může být zaměněno nebo provázeno zlomeninou. Proto, nejste-li si jisti druhem poranění, ošetřujte je jako zlomeninu a zajistěte co nejdříve odbornou zdravotnickou pomoc.
Nejčastější poranění:
- Natažení svalu
- Svalová křeč
- Podvrtnutí
- Vymknutí
- Natažení svalu
- Svalová křeč
- Podvrtnutí
- Vymknutí
- k natažení svalu nebo svalových skupin dochází, jsou-li přetaženy nebo i přetrženy prudkým náhlým pohybem. Příčinou může být nesprávné zvedání těžkých předmětů, další častou příčinou bývají sportovní úrazy.
- První pomoc: Postiženou část umístíme do pohodlné a klidné polohy. Postiženou část dáváme do tepla a snažíme se sval jemně rozmasírovat, nikdy nechladíme, svaly by se mohly poškodit a při další námaze přetrhat úplně!!! Zajistíme odbornou zdravotnickou pomoc
- dochází k ní nedokonalou svalovou koordinací během typické námahy a je charakterizována náhlými nekontrolovatelnými a bolestivými stahy svalu nebo svalových skupin.
- První pomoc: Úlevu přináší napnutí stažených svalů. Postižené svalstvo napněte a šetrně masírujte.
- při tomto druhu poranění dochází k „vyskočení “ kloubní hlavice z kloubní jamky. Kloubní hlavice se ale ihned vrací zpět do kloubní jamky na původní místo. Dochází tak „ pouze“ k porušení okolní tkáně. Některá podvrtnutí jsou mírná, u mnohých však může dojít k těžkému poškození tkání. V těchto případech je obtížné rozeznat podvrtnutí od zlomeniny, proto v těchto případech postupujte jako kdybyste ošetřovali zlomeninu.
- První pomoc: Poraněnou končetinu znehybněte pružným obinadlem. Chlaďte postiženou část a stlačujte pro zmírnění otoku, podkožního krevního výronu a bolesti.Zajistěte odbornou zdravotnickou pomoc.
- posunutí jedné nebo více kostí v kloubu nazýváme vymknutím. Nastává při působení tak velké síly na kloub, při které dochází k posunutí kosti z jejího normálního postavení. Stejný účinek může mít i náhlé prudké stažení silných svalů. Někdy je obtížné rozeznat vymknutí od zlomeniny, v tomto případě postupujte dále jakoby se jednalo o zlomeninu.
- První pomoc: Nikdy se nesnažte končetinu násilím vrátit do fyziologické polohy a ponechte ji v poloze, v jaké je. V této poloze ji následně zafixujte. Zajistěte odbornou zdravotnickou pomoc.
autor: Martina Venhudová
korektura: Kateřina Fiurášková